Podsumowanie roku 2021 – Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa

Mijający właśnie 2021 rok obfitował w ważne i budujące wydarzenia naszego klubu. Wielokrotnie poznawaliśmy smak zwycięstwa, lecz również mieliśmy z czego wyciągać lekcje. Nadszedł czas podsumowań.

Ten rok niewątpliwie pozostanie w pamięci naszych seniorów, którzy w minionym sezonie stanęli przed wielką szansą. Fazę zasadniczą zakończyli na III miejscu, co dało awans do pierwszej rundy fazy play-off, w której pokonaliśmy Kęczanin Kęty. W turnieju półfinałowym rozgrywanym w Chełmie byliśmy niepokonani. Na finały, które odbyły się na przełomie kwietnia i maja na warszawskim Mokotowie, jechaliśmy zdeterminowani i pełni ambicji, choć wiedzieliśmy, że będzie to niezwykle trudny turniej. Byliśmy bardzo blisko I ligi, lecz ostatecznie zajęliśmy czwarte miejsce, niepremiowane awansem. Po nieco ponad połowie fazy zasadniczej obecnego sezonu Akademicy zajmują szóste miejsce w tabeli. Przed rozpoczęciem rozgrywek nasz skład wzmocnili Kacper Kupczak, Daniel Ochrymczuk, Mateusz Śnieżek oraz Artur Brzostowicz.

Rok 2021 był niezwykle intensywny dla naszych drużyn młodzieżowych. Juniorzy powtórzyli sukces z poprzedniego roku i w Mistrzostwach Śląska zajęli II miejsce. Po udanych turniejach w Białej Podlaskiej i Bydgoszczy, biało-zieloni zakwalifikowali się do najważniejszego etapu rozgrywanego w Krakowie. Po porażce z drużyną Jastrzębskiego Węgla, pewnie pokonaliśmy ekipy ze stolicy. Do finału zabrakło zaledwie punktu. W meczu o brąz natomiast lepszy okazał się być zespół Trefla Gdańsk.

Ten sezon na chwilę obecną również układa się po myśli naszych juniorów, którzy w tabeli ustępują tylko drużynie z Jastrzębia. W zmaganiach o mistrzostwo Śląska brali też udział nasi juniorzy młodsi. W Jastrzębiu biało-zieloni pokonali zespół z Będzina, jednak w meczach z AT Jastrzębski Węgiel i Hemarpol Norwid musieli uznać wyższość rywali. Turniej zakończyliśmy na III miejscu, które nie dało nam awansu do finałów mistrzostw Śląska. Przyszły rok zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ obie drużyny juniorów młodszych spisują się znakomicie i po I etapie rozgrywek są liderami w swoich grupach. Juniorzy i juniorzy młodsi stanowili też trzon zespołu grającego w I Lidze Śląskiej, który ostatecznie zajął V miejsce w tabeli. Rok 2021 kończymy na miejscu szóstym.

Młodzicy w świetnym stylu wywalczyli złote medale mistrzostw Śląska, wygrywając wszystkie mecze turnieju finałowego rozgrywanego w maju w Częstochowie. Niecałe dwa tygodnie później rozpoczęły się zmagania na poziomie krajowym. Mecze w Kędzierzynie-Koźlu już nie ułożyły się po naszej myśli i na nich zakończyliśmy sezon. Na koniec roku nasze drużyny po dwóch etapach zmagań zajmują odpowiednio siódme i czwarte miejsce.

Nasi młodzi siatkarze nie pozostali niezauważeni. W czerwcu Patryk Łapeta został powołany do kadry Śląska 2007 na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Wcześniej w zgrupowaniu kadry Śląska rocznika 2006 wzięli udział Kacper Miodek, Wojciech Deko i Wojciech Oprządek. Artur Brzostowicz jeszcze przed dołączeniem do AZS miał za sobą udany debiut w reprezentacji Polski. W listopadzie natomiast okazał się bezkonkurencyjny podczas mistrzostw Europy Wschodniej U-18, które zostały zdeklasowane przez polską kadrę. Krzysztof Kupczyk został natomiast reprezentantem Polski do lat 14!

Chcielibyśmy z całego serca podziękować wszystkim, którzy nas wspierali w tym intensywnym i niełatwym roku. Życzymy sobie i Wam, byśmy w 2022 roku mogli wspólnie i bezpiecznie świętować kolejne sukcesy! Szczęśliwego Nowego Roku!