FINAŁOWA OBSADA

Sześć drużyn, pięć dni walki, dziesięć meczów i tylko dwa miejsca premiowane awansem. Tak wyglądać będzie turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi, który w dniach 28.04 – 02.05 odbędzie się w Warszawie. W stolicy w akcji zobaczymy siatkarzy Eco-Team AZS-u Stoelzle Częstochowa, a w tym materiale poznacie ich rywali oraz system rozgrywek.

Sześć drużyn w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej zostało rozlosowanych na dwie grupy. Grupę A tworzą zespoły z Głogowa, Spały oraz Żagania, natomiast grupę B drużyna Legii Warszawa, Karpat Krosno i częstochowskiego AZS-u. Z każdej grupy dwa najlepsze zespoły trafiają do finałowej „czwórki”. Tam mecze o miejsca 1-2 premiowane awansem do I ligi rozgrywane są w systemie „każdy z każdym”, z zaliczeniem wyniku z grupy w ramach czterech zespołów. W przypadku gdy SMS PZPS Spała zajmie pierwsze lub drugie miejsce, awans do I ligi uzyska także trzecia drużyna.

Harmonogram gier:

 • 28.04.2021 (środa)
  17:00 – WKS Sobieski Arena Żagań vs. SMS PZPS Spała
  20:00 – Karpaty Krosno Glass-KPU w Krośnie vs Legia Warszawa
 • 29.04.2021 (czwartek)
  17:00 – SPS Chrobry Głogów vs. WKS Sobieski Arena Żagań
  20:00 – Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa vs. Karpaty Krosno Glass-KPU w Krośnie
 • 30.04.2021 (piątek)
  17:00 – SMS PZPS Spała vs. SPS Chrobry Głogów
  20:00 – Legia Warszawa vs. Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa
 • 01.05.2021 (sobota)
  16:00 – Mecz drużyny: 1A – 2B
  19:00 – Mecz drużyny: 2A – 1B
 • 02.05.2021 (niedziela)
  16:00 – Mecz drużyny: 2B – 2A
  19:00 – Mecz drużyny: 1A – 1B

Legia Warszawa – Gospodarze turnieju awans to turnieju półfinałowego uzyskali, wygrywając grupę 2, gdzie w rundzie play-off w pięciu meczach uporali się z Camperem Wyszków. Następnie podopieczni trenera Mateusza Mielnika zajęli drugie miejsce w turnieju półfinałowym rozgrywanym w Grodzisku Mazowieckim. W Legii znajduje się wielu doświadczonych siatkarzy, takich jak Arkadiusz Żakieta, Patryk Akala czy Szymon Pałka.

Karpaty Krosno Glass-KPU w Krośnie – Ekipa z Krosna w bieżącej kampanii rywalizowała w grupie 6. Sezon zasadniczy zakończyła na pozycji wicelidera, tracąc zaledwie jeden punkt do pierwszych Kozienic. Krośnianie w play-offach uporali się z MOSiR-em Jasło (3:0, 3:1, 1:3, 3:1). Jeden z naszych finałowych rywali awans do najlepszej „szóstki” wywalczył w Chełmie, zajmując drugie miejsce, przegrywając tylko po tie-breaku z naszą drużyną. Zespół z Krosna tworzą młodzi, ale już doświadczeni siatkarze jak chociażby Mateusz Witek, który w swoim „CV” ma występy w Tauron 1. Lidze, ale również debiut w PlusLidze.

SPS Chrobry Głogów – Drużyna z Głogowa w sezonie 2019/2020 występowała w rozgrywkach I ligi. Mimo walki głogowianie musieli przełknąć gorycz porażki i spadek do II ligi. Chrobry zbudował jednak silną drużynę, która od początku bieżącego sezonu zapowiadała walkę o awans. W szeregach głogowian można znaleźć wielu znanych zawodników jak Krzysztof Antosik, Bartosz Janeczek, Mateusz Januszewski czy występujący w młodzieżowych drużynach Eco-Team AZS-u Stoelzle Częstochowa, Krzysztof Rykała. Głogowianie w pierwszej fazie rozgrywek występowali w grupie 4, którą zakończyli na pierwszym miejscu. Następnie z kompletem zwycięstw triumfowali w turnieju półfinałowym rozgrywanym w Wilczynie.

SMS PZPS Spała – Młodzi gracze ze Spały, wśród których znajdują się też siatkarze AZS-u w Warszawie będą chcieli zaprezentować się z jak najlepszej strony. Klub działający przy Polskim Związku Piłki Siatkowej już przed pierwszą akcją turnieju ma zagwarantowany awans na zaplecze PlusLigi, jednak wystąpi w turnieju w stolicy i z pewnością spróbuje napsuć krwi swoim rywalom. SMS PZPS Spała w play-offach uporał się z Czarnymi Rząśnia, a następnie wygrał turniej półfinałowy w Grodzisku Mazowieckim.

WKS Sobieski ARENA Żagań – Drużyna z Żagania od kilku sezonów uchodzi za solidną ekipę. W tym sezonie siatkarze WKS-u rywalizowali w grupie 4, w której zajęli drugą lokatę. W play-offach po pięciu meczach pokonali Astrę Nowa Sól, a przepustkę do finałowej „szóstki” uzyskali w Wilczynie, zajmując drugie miejsce w turnieju. Za grę zespołu z Żagania odpowiada doświadczony rozgrywający Łukasz Jurkojć, a w zespole z województwa lubuskiego występuje dobrze nam znany Hubert Mańko, który jeszcze niedawno reprezentował barwy AZS-u w rozgrywkach młodzieżowych.

Fot. Patryk Kowalski